Von jede taky Mates! aneb na hory s dětmi

Zimní sezóna je v plném proudu, jakkoliv k nevíře se to při pohledu z okna může zdát. Čím méně sněhu nám do měst a nížin poslední roky přinesly, tím víc nás to táhne do hor. Sáňky, lyže, snowboard a další zimní radovánky si můžeme ve vyšších nadmořských výškách stále užít dosyta. Samozřejmě za předpokladu, že nepodceníme přípravu a nenecháme doma nic podstatného. Jenže sbalit na hory děti, zvlášť ty velmi malé, není zrovna procházka růžovým sadem. A nezáleží na tom, jestli vyrážíte do Alp nebo jen do Beskyd na Apaluchu.

Vezměte tužku a papír

Psací pomůcky nemusíte brát s sebou, na svahu vás nezahřejí. Usnadní vám ale přípravy a balení. Nenoste seznamy věcí v hlavě, vezměte tužku a sepište si je. Dokopete se k tomu díky vědomí, že takový seznam uděláte jen jednou a můžete z něj následně čerpat každý rok. Položky se vám s věkem dětí možná lehce pozmění, hlavní myšlenka ale zůstává – nic důležitého doma nezapomenete. Pokud nejste vyznavači papírových seznamů, věděli jste, že si můžete stáhnout šikovnou aplikaci do svého telefonu? My jsme vyzkoušeli PackKing a můžeme ji doporučit.

Nenechávejte to na poslední chvíli

Pokud plánujete zimní dovolenou se sportovními aktivitami, myslete dopředu na to, že vaše vybavení bude možná potřebovat servis nebo obměnu. Běžky, lyže nebo snowboardy proto zkontrolujte zavčas. Je velmi pravděpodobné, že v sezóně vám lyže na počkání nenabrousí, což by se den před odjezdem mohlo stát krajně nepříjemným.

Na hory s dětmi

U dětí si dejte zvlášť pozor na to, zda za rok nevyrostly o tolik, že potřebují výbavu kompletně novou. Vytáhněte proto ze dna šatních skříní bundu, kalhoty, rukavice i a další oblečení s takovým předstihem, ať máte případně čas na pořízení nových kousků. Totéž platí i u helmy a lyžařských brýlí.

Balení začíná u nákupu

Prckové nám rostou před očima a je dost možné, že vás zimní nákupy čekají každý rok. Vaše peněženka nemusí vykrvácet, pokud na to půjdete chytře a stanovíte si priority. Děti nejspíš nebudou strádat, když jim místo nových lyží koupíte bazarové. Na horských svazích je důležitější, aby byly v teplém, pohodlném oblečení. Pokud byste tedy na něčem neměli šetřit, jsou to kvalitní materiály všech vrstev, které dětem oblékáte. Místo pěti triček, které se propotí dřív, než dojdete na svah, vám pak stačí sbalit jedno nebo dvě funkční.

Oblékejte děti chytře

Co budete potřebovat, aby váš prcek zůstal v suchu a v teple? Spodní vrstva, která přijde na holé tělo, by měla být z funkčního materiálu, který je prodyšný a odvede pot od těla. Bavlněné tričko a legíny, které nasáknout veškerý pot a na těle studí, jsou do zimního dovádění nevhodné. Volba by proto měla padnout na funkční spodky a triko s dlouhým rukávem. Pokud vám nevadí větší investice, vybírejte produkty z merino vlny, která bude vašim dětem v mrazu tím nejlepším kamarádem.

Na hory s dětmi

Jako střední vrstva se hodí fleecová mikina. Jsou vyrobeny z materiálu se skvělými hřejivými vlastnostmi, bývají příjemné na dotek a nikde nekoušou. V případě, že vyleze sluníčko, oteplí se a je potřeba zbavit se některé z vrstev, sundejte právě mikinu.

Při výběru svrchní vrstvy je důležitá:

  • membrána nebo zátěr povrchu: umožňuje odpařování tělesné vlhkosti a zároveň brání prosakování vody,
  • nepromokavost: důležitý je nejen vodní sloupec (3000–5000 mm postačí), ale také to, zda jsou podlepené švy, aby přes ně neprosakovala voda.

Těmito faktory se řiďte v případě, ať už kupujete zimní bundu a kalhoty pro větší dítě, které samo lyžuje, nebo kombinézu pro prcka, který spíš jen dovádí ve sněhu a na sáňkách. Kombinézu můžete koupit i rostoucí. V případě potřeby jí povolíte švy tak, že se prodlouží až o tři centimetry.

Membránu, ideálně GoreTex, by měly mít i zimní boty. Nestane se vám tak, že si prcek bude za chvíli stěžovat na mokro v botičkách. GoreText totiž chrání botu před protečením ve sněhu i v dešti. Při výběru obuvi se zaměřte také na podešev, která by měla být dostatečně silná a se vzorkem, který zabraňuje uklouznutí.

Že jste oblékli dítě správně a do kvalitního oblečení poznáte jednoduše podle toho, že není propocené ani po velké fyzické námaze a nestěžuje si na teplo nebo zimu.

Náš TIP: Svrchní zimní oblečení by mělo mít vždy reflexní prvky, v případě dětského to platí dvojnásob.

Jste sbaleni?

Přihoďte čepice, rukavice, desatery ponožky, pyžamo a plavky pro případ, že se nepovede počasí a budete trávit dovolenou v místním wellness. Tím ale nekončíme. Počítejte dopředu se situací, že se váš prcek na sjezdovce nachladí nebo si potluče koleno a sbalte do zavazadel i léky, které běžně používáte. Nezapomínejte také, že sluníčko zapadá v zimních měsících velmi brzy a velkou spoustu času budete trávit na ubytování. Pokud nechcete být odkázáni jen na tablet a mobil, vezměte i oblíbené deskové hry, knížky, popř. LEGO na hraní.

Ať už máte v plánu naučit letos dítko na lyžích, nebo se vydáte jen po stopách Yettiho se sáňkami, přejeme vám krásnou zimní dovolenou a spoustu čerstvého sněhu, který křupe pod nohama.