Jak vybavit dětskou postýlku?

Jste-li nastávajícím rodičem, určitě nám dáte zapravdu, že týdny od oznámení těhotenství utíkají jako voda. Zařídit je toho potřeba víc než dost, a každý den je tak často vyplněn do poslední minuty. Záležitosti, které se zprvu jeví jako jednoduché, vám možná nakonec vezmou nejvíc času. Ku příkladu taková dětská postýlka.

Pokud jste si mysleli, že stačí vybrat vhodný kus v oddělení nábytku a pak se doma vypořádat se sestavením, není to tak úplně pravda. Lože vašeho drobečka si žádá mnohem víc, než matraci a pár dřevěných prken. Jak a čím vybavit dětskou postýlku, aby vaše miminko spinkalo jako v bavlnce?

Mantinel

Pokud byste měli do dětské postýlky pořídit byť jen jedinou věc, měl by to být mantinel nebo zábrana. Měkké polstrování po vnitřním obvodu nemá totiž jen estetickou funkci, ale primárně chrání vaše miminko před ním samým. Díky mantinelu si drobeček při sebevětším ošívání v postýlce neporaní hlavičku a neprostrčí škvírou mezi příčkami ruce či nohy. Mantinel má také izolační funkci, chrání před chladem a dopřává tak miminku větší komfort a pocit bezpečí. Nejoblíbenějším typem mantinelů jsou skládací, které pro jejich flexibilitu snadno zastrčíte i do rohů. Na výsluní se v posledních letech vyhřívají také pletené mantinely, tzv. copy, které si spousta rodičů zamilovala pro jejich moderní vzhled.

Jak vybavit dětskou postýlku

Hnízdečko

Stejně jako vy, i vaše čerstvě narozené miminko se musí vypořádávat v prvních měsících se spoustou nových věcí a změn. Mezi tu největší patří fakt, že opustilo bezpečí maminčina bříška a ocitá se ve velkém světě bez hranic. Některá novorozeňata toto nesnáší dobře a vyžadují neustálé nošení v náručí nebo šátku. Často je nošení také jedinou možnost, jak dítě uspat. Spásou pro vás může být hnízdečko, které vašemu drobečkovi snadno navodí útulnou atmosféru, a to právě i v dětské postýlce. Jedná se o měkkou polstrovanou podložku a mantinelem, která kopíruje tělo miminka a přináší mu pocit bezpečí. Velkou výhodou hnízdečka je, že jej snadno přenesete i s miminkem do postýlky, pokud vám usne třeba v manželské posteli nebo na gauči v obýváku. Lépe si tak zvykne na nezávislé spaní.
Hnízdečko nejlépe funguje v kombinaci se zavinovačkou nebo spacím pytlem.

Nezapomeňte se zásobit prostěradly a dalšími lůžkovinami pro miminka. A to obzvlášť v případě, pokud používáte méně savé, látkové pleny. Oceníte také chránič dětské matrace, který zabrání jejímu znehodnocení nechtěným protečením tekutin.

Závěsné hračky nad postýlku

Kolotoče patří k postýlce jako Bobek k Bobovi. Podobně jako u jiného dětského zboží, i zde můžete vybírat z nespočtu variant. Závěsné kolotoče hrají všemi melodiemi, barvami i materiály. Seženete plastové, dřevěné i plyšové, přičemž poslední zmíněné jsou mezi rodiči nejoblíbenější. Na rozdíl od plastu totiž plyš navozuje příjemný domácký pocit a nijak neohrožuje miminko v případě, že by se kolotoč zhroutil do postýlky. Pokud si můžete vybrat, volte takový kousek, který má odepínací hračky. Jakmile bude váš prcek na zírání do kolotoče velký, využijete je na hraní jinde. Nebo pořiďte ke kolotoči, popřípadě rovnou místo něj, některou ze závěsných hraček.

Závěsné hračky nad postýlku a další vybavení

Monitor dechu a chůvička

Další důležitou součástí dětské postýlky je monitor dechu. Jedná se sice o nákladnější záležitost, dopřeje vám však klidnější spánek a může zachránit vaše miminko před syndromem náhlého úmrtí kojence. Jedná se většinou o podložku, která se umístí do postýlky. Ta monitoruje pravidelnost dechu dítěte a při zástavě nebo nepravidelnosti spustí alarm. Pokud budete monitor dechu používat společně s chůvičkou, ideálně videochůvičkou, můžete nechat bez obav miminko v postýlce ve vedlejší místnosti.

Baldachýn

Ruku na srdce. Romantický baldachýn má spíš za cíl potěšit naše oko, než aby měl kdovíjakou praktickou funkci. I přesto ji ale najdeme! V letních měsících může chránit vaše miminko před slunečním svitem a poskytne mu útulnější atmosféru ke spinkání. Pozor ale dávejte, aby bylo místo na spaní i pod baldachýnem dobře větrané. Upozorňujeme také, že se bohužel jedná o tzv. lapač prachu, který je zapotřebí pravidelně prát.

Už máte představu, jak bude lože vašeho miminka vypadat? Nezapomeňte, že robustní dřevěnou postýlku vybavenou všemi nezbytnosti nebude tak snadné přenášet. I z toho důvodu se rodičové často uchylují k postýlce druhé, cestovní, kterou snadno přemístíte do kterékoliv místnosti. Pokud ještě nemáte vybranou tu svoji, nahlédněte do nabídky českých e-shopů na Bembo.