Má smysl kupovat hnízdečko pro miminko?

Možná už jste je někde zahlédli. Na první pohled vypadají jako jednoduché látkové lůžko s mantinelem na všech stranách. Řeč je o hnízdu pro miminko, kterému se nejčastěji říká prostě „hnízdečko“.

Pokud jste se s nimi dosud nesetkali, není se příliš čemu divit, na pultech obchodů se objevila teprve před nedávným časem. Obvykle je můžete vídat ve dvou velikostech: ta menší jsou určena pro miminka od narození do 6 měsíců, větší pak pro děti od 6 měsíců do tří let.

Má smysl kupovat hnízdečko pro miminko?

Na co jsou hnízdečka dobrá?

Někteří novorozenci mají zpočátku problém zvyknout si na klasickou otevřenou postýlku. Chráněný prostor hnízdečka jim oproti tomu dává pocit bezpečí, který znají z mámina bříška. Hnízdečko ale bezpečí miminku opravdu zajistit dokáže. Dítě obležené měkkými mantinely jen tak nevypadne, takže ho můžete s klidem položit kam se vám zamane. Nejen, že si ušetříte šedivé vlasy z neustálého hlídání svého zlatíčka, ale zvládnete se pak třeba taky chvíli věnovat sobě.

Nejčastěji hnízdečko využijete jako praktickou, snadno přenosnou postýlku. Pokud má vaše miminko problém usnout samo, uložte ho v hnízdě k sobě na manželskou postel a spěte bez obav, že ho zalehnete. Protože se jednoduše přenáší, bude se vám hodit i na cestách. Při přespávání u rodiny vaše miminko ocení důvěrně známý pelíšek, a i v novém prostředí bez problému usne.

Základem pro zdravý motorický vývoj dítěte je tzv. pasení koníčků nebo také pasení hříbátek. Děťátko by se mělo již od prvních dnů učit zůstávat v pozici na bříšku a postupně zvedat hlavičku. Na tuto aktivitu je měkká podložka hnízdečka k nezaplacení. Látkové mantinely navíc ochrání hlavičku dítěte proti případným nárazům.

Kojenecká hnízdečka

Při pohledu na krásné barvy a vzory hnízdeček by vás určitě nenapadlo, že se původně jednalo o šikovnou pomůcku pro personál porodnic. Pokud plánujete mít výbavičku v jednom stylu, hnízdečka seženete i jako součást větších setů pro miminko nebo v sadě s polštářkem. V prvních dnech rozhodně není nejdůležitější, aby bylo vaše miminko jako z reklamy. Že děti v hnízdečku vypadají krásně, je ale takový malý, příjemný bonus, který později oceníte na fotkách.

Nejsou pro každého

Řada maminek na své hnízdečko nedá dopustit, protože jim uvolňuje ruce a usnadňuje život. Využívají je dokonce i do hlubokého kočárku nebo je vkládají do dětské postýlky. Najdou se ale i názory, že jsou hnízdečka zbytečná. To je mimo jiné dáno tím, že se cenově pohybují kolem tisíce korun a ta nejmenší využijete jen na několik měsíců.

Ne každé dítě navíc limitovaný prostor kolem sebe ocení. Někteří rodiče proto raději volí klasickou postýlku s látkovými mantinely do postýlky a na pasení koníčků využívají samostatné měkké podložky. Ke zpacifikování příliš aktivního dítěte můžete použít třeba zavinovačku. Kterou cestou se vydáte vy je jen a jen na vás. Přejeme šťastnou ruku při výběru.