Rozhovor: Proč je závěsné křeslo nejlepší místo pro relaxování

Markéta Filgasová je česká DIY blogerka a výtvarnice, která se pustila do vlastních produktů. Dnes tu rádi představíme její závěsné křeslo CHILLO.

Závěsné křeslo Chillo

Proč je dobrý nápad koupit domů houpací křeslo?

Není houpací křeslo jako houpací křeslo. Kromě vizuálně pěkného kusu nábytku by mělo splňovat hlavně podmínku pohodlí a navodit opravdovou relaxaci. Při vývoji křesla CHILLO jsem si nastavila tuto metu jako hlavní.
Pokud je houpací křeslo zavěšené, umožňuje druh mírného, velmi uklidňujícího pohupování, odlišného od houpání, které nabízí na zemi stojící křeslo.

Závěsné křeslo CHILLO ocení také prostor, který musí být variabilní. V případě, že náhle potřebujete volný prostor v interiéru, nechá se bleskově odepnout z karabiny a jeho rozložení vám nezabere ani jednu celou minutu. Díky jeho skladnosti po rozložení může až do dalšího použití odpočívat s minimálním zabráním místa někde ve skříni či pod postelí.

Mezi mé spokojené zákazníky mimo jiné patří i rodiče dětí s autismem, které křeslo milují.

Čím se liší houpací křeslo Chillo od podobných křesel?

Těm křeslu CHILLO podobných není mnoho. Ale to moje se odlišuje především pocitem, když se do něj posadíte. Jeho polstr je vyroben tak, aby držel tvar a tělo při sezení/ležení nesvíral. Ideálním napěchováním polstru jsem dosáhla měkounkého a prostorného sezení, do kterého se pohodlně vlezete i se svým děťátkem. Tvar polstru umožňuje různé polohy těla. Navíc jednoduchým posunem suků na lanové konstrukci je možné křeslo polohovat, naklápět do polohy více či méně ležmo.

Dále se křeslo CHILLO odlišuje důmyslnou konstrukcí, která díky použití tří rozpěrných tyčí udržuje polstr v jakémsi “rozevřeném” stavu a tím je křeslo prostorné. Necítíte se v něm jako v pytli na brambory.

Nespornou výhodou - a pro mě taky důležitým faktorem - je složení z přírodních materiálů. Bukové rozpěrné tyče jsou namísto použití laku pouze leštěné (na přání zákazníka je možné ošetřit přírodním olejem), a ostatní materiály jsou taky čistě přírodní: 100% bavlna, len a hovězí kůže napuštěná olejem a ošetřená včelím voskem. Jakmile křeslo doslouží, nezatíží svojí likvidací životní prostředí.

Závěsné křeslo Chillo

Je možné houpací křeslo Chillo využít i na zahradě?

Křeslo CHILLO je primárně navrženo pro interiér, ale je možné jej mít zavěšené i na zastřešené terase. Nemělo by být vystaveno dešti. Pod střechou zavěšené křeslo dokáže odolávat vzdušné vlhkosti díky impregnované bavlně, že které je polstr křesla ušitý. K účelu venkovního zavěšení je možné vybrat si i variantu s fungicidní úpravou. Na přání zákazníka je také možné (a já to do exteriéru doporučuji), nechat rozpěrné tyče ošetřit odpovídajícím olejem.

Právě díky zmíněné možnosti bleskového sejmutí křesla z karabiny, na které visí, je možné jej snadno přesouvat z místa na místo. Protože křeslo CHILLO váží pouhých 5 kg a je skladné, je ideálním společníkem na cesty. Pohodlí domova si tak můžete přibalit kamkoliv.

Jaký je rozdíl mezi houpacím křeslem a houpací sítí?

Z mého pohledu houpací síť zdaleka nesplňuje kvalitu pohodlí, jaké nabízí křeslo. Křeslo CHILLO není jen nestabilním textilem nataženým mezi dvěma dřívky. Když usnete v křeslu CHILLO, nemusíte se bát vyklopení ani nepohodlí. Rozdíl po stránce vizuální je na první pohled jasný.

Jaké barevné varianty křesel Chillo existují?

Díky zájmu o křeslo CHILLO jsem rozšířila barevnou škálu křesla na devět variant. Vybírat můžete z přírodní nebarvené (krémové), sytě žluté, cihlově červené, světlé khaki, syté khaki, béžové, tmavě hnědé, šedé, antracitové a varianty nebarveného lněného plátna (cappuccino). Až na poslední zmíněnou jsou všechna plátna bavlněná s impregnací, která značně usnadňuje údržbu a chrání tkaninu před ušpiněním a vlhkostí.

Varianta krémová a sytá khaki pak nabízejí ještě úpravu fungicidní.

Je houpací křeslo vhodně do menšího bytu?

Díky snadnému odstranění křesla v případě potřeby je křeslo vhodné i do menšího bytu, je však nutné počítat s dostatečným místem díky rádiusu, který křeslo při pohybu opisuje. Samotné křeslo CHILLO je široké i dlouhé 1,2 m. Ideální je mít od bodu zavěšení křesla u stropu na každou stranu minimálně jeden metr volného prostoru.

Závěsné křeslo Chillo

Jak je to s údržbou houpacího křesla?

Ideální je křeslo udržovat pravidelným vysáváním.
Zmiňovaná impregnace výrazně snižuje riziko ušpinění a pokud se tak už stane, snadněji se špíny zbavuje. Křeslo je po jednoduchém sejmutí z lana možné ručně prát jemným kartáčem za použití jemného pracího prostředku.

Je možné houpací křeslo použít jako hnízdečko pro miminko?

Křeslo je primárně určeno pro dospělé. Splňuje však i předpoklady pohodlného hnízdečka pro miminko, stejně jako pro děti větší, které ho milují.

Kde křeslo vzniká?

V samém srdci krásného moravského města Kroměříž se nachází malý výrobní ateliér, ve kterém se křesla rodí. Vyrábím je se striktně z materiálů od českých výrobců a při jejich zpracování kladu důraz na detail. Každé křeslo prochází mými rukami od počátku až do konce. S uložením každého kusu CHILLA do krabice doufám v to, že se stejným potěšením, s jakým já jsem křeslo vyrobila, budou v něm odpočívat lidé podobně smýšlející.

Jaký je ideální způsob zavěšení křesla v klasickém zděném bytě?

K zavěšení křesla není zapotřebí žádných složitých konstrukčních řešení. U klasického zděného stropu (i betonového) stačí vyvrtat díru na ukotvení háku, jehož pevnost se zajistí použitím tzv. chemické kotvy (tmel o velké pevnosti pro dynamická zatížení).

Jinak lze pro zavěšení samozřejmě využít v prostoru už existující prvky jako jsou trámy, traverzy, atd.
Minulý rok jsme křeslo testovali i na cestách. Brali jsme ho na chaty a do kempů. V kempu se našel vždy nějaký vhodný strom, na který bylo možné s kouskem lana navíc křeslo CHILLO zavěsit. Chaty zase nabízely trámy, na které se dalo křeslo jednoduše přivázat.

Letos dolaďujeme u nás doma na zahradě i terasu, na které křeslo CHILLO nebude chybět. I přesto, že není zastřešená, bude na ní připraven trámek, na který si ho budeme podle potřeby zavěšovat. Díky snadnému odepnutí křesla ani nevadí, že se na noc kvůli dešti bude uklízet pod střechu. Protože užívat si křeslo pod širým nebem nabízí ještě jiný rozměr odpočinku…

Historii vzniku křesla popisuje web Svět bydlení v tomto článku. Dostalo se i do výběrového katalogu DesignCabinet.cz.