Látkové nebo jednorázové plenky, které vybrat?

Jedna z prvních otázek, kterou si klade každá prvorodička, je typ pleny, který má pro své novorozené miminko zvolit. Jako by už tak neměly maminky starostí až až, no ne? Nebojte se, s námi jste v suchu vy, i pozadí vašeho mrňouska. Pojďme se na celou problematiku plenek podívat podrobněji a pěkně z gruntu.

Látkové pleny

Bavlněné pleny používaly už naše babičky a jejich babičky rozhodně taky. Možná vás proto nepřekvapí, že slovo „plena“ vlastně původně označovalo plátno. Dnešní látkové pleny už by si ale s těmi historickými moc nerozuměly. Od klasických bílých čtvercových plen už jsme přece jen ušli pořádný kus cesty. Spousta moderních plenek má patentky nebo suchý zip, takže se oblékají stejně snadno jako jejich kolegyně na jedno použití a nemusíte se s nimi ani vyvařovat natož je mandlovat. K tomu připočtěte výběr z nekonečného množství vzorů a potisků. Nezní to lákavě?

Korunka ke korunce

Pokud je pro vás nejdůležitější kolik to celé bude stát, dětské látkové plenky jsou jasná volba. Prvotní investice je sice vyšší, ale s každou vypranou látkovou plínkou ušetříte. Statistika říká, že, než objeví kouzla a taje nočníku, potřebuje průměrné miminko vyměnit plenu zhruba 6000krát. Matematiku necháme na vás, ale můžeme vás ujistit, že ekonomičtější je rozhodně látková varianta.

Látkové nebo jednorázové pleny

Vyper plínku, zachráníš strom

Ekologie je v dnešní době pro mnoho lidí velké a důležité téma. Pokud je blízké i vám, vězte, že látkové pleny jsou výrazně šetrnější k přírodě. I když budete muset spotřebovat nějakou tu vodu a energii praním, rozhodně to nelze srovnat s prostředky, které by bylo potřeba vynaložit na výrobu a následnou likvidaci výše zmíněných tisícovek jednorázových plen.

Měkko na zadečku, štěstí pro miminko

Ne nadarmo se říká „cítit se jako v bavlnce“. Ať už proto vyberete bavlněné, bambusové nebo látkové plenky s elastanem, můžete si být jistí, že zadečku vašeho miminka se dostává té nejlepší péče. Jednorázové plenky bývají často napuštěné bělícími, absorpčními nebo parfemačními látkami, které mohou u citlivé dětské pokožky vyvolat alergickou reakci nebo podráždění.

S látkováním rychleji na nočníku

Zkušenosti mnohých maminek nám říkají, že děti, které mají od malička látkové pleny, se rychleji naučí chodit na nočník. Je to dáno hlavně tím, že látka nedokáže moč absorbovat tak dobře, jako materiál jednorázovek. Jednoduše řečeno – když se miminko počůrá do látkové plenky, je mu to nepříjemné a rychleji se to odnaučí. To ale také znamená, že je látkové plínky potřeba častěji měnit. Myslete na to!

Jednorázové pleny

Plenky na jedno použití poprvé spatřily světlo světa ve čtyřicátých letech minulého století, ale u nás se masivněji rozšířily až v letech devadesátých. Ty moderní mají zpravidla více vrstev – vnitřní vrstva je absorpční a ta vnější zase zajišťuje, aby se ven nedostala ani kapka tekutiny. Synonymem jednorázových plen je u nás již po mnoho let americká značka Pampers. Ta má naštěstí silnou konkurenci jak v zahraničních, tak v tuzemských společnostech, takže je opravdu z čeho vybírat.

Výhody jednorázových plen

Spása na cestách

Jednorázové plenky budete zbožňovat na všech výletech, dovolených a návštěvách. Na rovinu, s látkovými plenkami je víc práce a řešit, co dělat s těmi znečištěnými, je někdy hrozná otrava. A podstupovat na dovolené několikrát denně martýrium praní, sušení a počítání, jestli vám plenky vyjdou? Věřte nám, je to špatný nápad. Není nad to zabalit s sebou zásobu jednorázových plen a ušetřit si na cestách spoustu starostí.

Voňavé a déle „suché“

Už to sice zaznělo výše, ale opakování je prý matkou moudrosti: jednorázovky jsou napuštěné parfemačními látkami, což znamená, že většinu času příjemně voní. Použitou plenu máte za chvilku zabalenou a vyhozenou v koši, takže je od zápachu klid prakticky ihned. Oceníte i to, že nebudete muset tolik přebalovat. Většina moderních jednorázových plen obsahuje směs celulózy a absorbentu, která má vysokou savost a plenka proto může být „použita“ i opakovaně.

Pohodlí především

Sloganem dětských plenek na jedno použití by mohlo být „pohodlí na prvním místě“. Pokud se navíc naučíte nakupovat pleny v akci, nemusí ani ty jednorázové tolik zasáhnout domácí rozpočet. Dobrá zpráva navíc je, že se nemusíte striktně vydávat cestou látkových nebo jednorázových plenek. Řada maminek oba druhy plenek kombinuje, a i zarytá propagátorka těch látkových vám potvrdí, že má doma jako zálohu nějaké ty jednorázové.

Nezapomeňte, že bez ohledu na to, pro které pleny se nakonec rozhodnete, budou se vám při přebalování hodit také přebalovací pulty a přebalovací podložky.