Jak vybrat sportovní kočárek

Výběr sportovního kočárku začínají rodiče řešit nejčastěji kolem 6. až 12. měsíce dítěte. Hlavními důvody, proč se začít poohlížet po sportovním nebo golfovém kočárku, jsou především pohodlí a zvýšený pohyb dítěte. Hluboká korbička klasického kočárku už začíná být malá, dítě chce navíc sedět, popř. už chodí, a celou procházku už v kočárku trávit nechce.

Sportovních kočárků je velký výběr a proto je důležité si přesně stanovit, co od vašeho vysněného kousku očekáváte. Tzn. kde a jak ho budete nejvíce využívat a také kolik peněz chcete do kočárku investovat. Než se pustíte do hledání, zkuste si na tyto základní otázky odpovědět.

Budete kočárek používat převážně ve městě nebo v přírodě na nerovném povrchu?

Místo primárního používání sportovního kočárku je důležité kvůli volbě koleček a konstrukce. Pro procházky v přírodě a výlety se hodí spíše kočárek s gumovými nebo nafukovacími kolečky a robustnější konstrukcí. Nevýhodou takového kočárku může být větší rozměr a vyšší hmotnost. Malá plastová kolečka a lehká konstrukce jsou zase ideální do města nebo nákupních center, kde je důležitá snadná manipulace a obratnost.

Jak vybrat sportovní kočárek

Chcete klasický golfový kočárek, sportovní kočárek nebo sportovní se třemi kolečky?

Tyto tři varianty kočárků pro větší děti se odlišují převážně konstrukcí. Golfový kočárek je lehký s menšími rozměry, většinou je více skladný a je určen hlavně do města. Sportovní kočárek má robustnější konstrukci, může mít větší gumová nebo i nafukovací kolečka. Je to univerzální kočárek do přírody i do města. Třetím druhem jsou sportovní kočárky se třemi kolečky. Tyto kočárky jsou ideální volbou pro sportovně laděné rodiče. S tříkolovým kočárkem se lépe manipuluje na nerovném povrchu, dobře zvládá otřesy a pro dítě je díky velké sedačce také pohodlnější.

Jak často budete kočárek skládat? Jak velké máte auto pro převoz kočárku?

Každý rodič používá kočárek jiným způsobem. Někdo má kočárek stále rozložený např. v garáži, vyráží na procházky do okolí a skládá ho pouze, když se s celou rodinou jede na výlet autem. V takovém případě není nutné zaměřovat se na hmotnost, skladnost a snadné skládání kočárku. Důležitější je pohodlí dítěte i rodiče. Naopak rodiče, kteří bydlí v bytě nebo se často přesunují s dítětem autem, by měli volit kočárek, který půjde snadno složit, bude mít nízkou hmotnost a ve složeném stavu se pohodlně vleze do kufru auta. Velikost vašeho auta, resp. zavazadlového prostoru, hraje také velkou roli. Mnoho rodičů si koupí sportovní kočárek v e-shopu jen podle barvy a když jim přijde domů, tak zjistí, že se jim do kufru nevleze. Následně ho musí převážet za předními sedadly, pod nohama dětí, což není vůbec pohodlné a ani bezpečné.

Jaké funkce a parametry kočárku jsou pro vás důležité?

Jedna z nejdůležitějších funkcí sportovních kočárků je polohování zadní opěrky. Polohování je řešeno buď systémem na plynulé nastavení polohy opěrky, nebo kočárky mají dvě až čtyři polohy, na kterých se opěrka zastaví. Polohování je důležité nejen pro děti, které ještě neumí dobře sedět, ale i pro starší děti, aby mohly v kočárku pohodlně usnout. Existují i kočárky bez polohování. Ty jsou většinou jedny z těch nejlevnějších a jsou vhodné spíše jen pro občasné nebo krátké procházky. Nezapomínejte ani na opěrky nohou, které mohou být u dražších modelů. Přispívají k vyššímu pohodlí vašeho dítěte.

Další důležitou věcí pro pohodlí dítěte, a to hlavně v parném létě, je zastínění a odvětrávání kočárku. Na trhu jsou sice k dispozici přídavné slunečníky, ale chytře vymyšlená stříška je daleko pohodlnější řešení. Stříška by měla nejen chránit před slunečními paprsky, ale také by měla být z prodyšného nebo síťového materiálu, aby bylo zajištěno odvětrávání. Dítě by se totiž mohlo po několika minutách se zataženou stříškou cítit jako ve skleníku. Díky síťce navíc budete mít dítě stále na očích a ono zase uvidí na vás.

Při výběru sportovního kočárku se často zapomíná na pohodlí rodiče. Výška madel by měla být v ideálním případě nastavitelná, aby se kočárek pohodlně tlačil i vysokým tatínkům. Jinak by je z neustálého předklonu mohla brzy bolet záda. Samotná madla musí být z příjemného materiálu, na kterém se nepotí ruce nebo se po krátké době nezačne drolit. Sportovní kočárky jsou většinou konstruovány s ohledem na maximální skladnost, ale i u takových kočárků je důležité, aby měly alespoň malou síťku na odložení nejdůležitějších věcí nebo nákupu.

Jakou barvu a provedení kočárku požadujete?

Sportovní kočárky se vyrábí v desítkách provedení a různých barvách, ze kterých si určitě každý rodič vybere svoji oblíbenou. Při výběru myslete nejen na to, aby se vám kočárek hodil třeba ke sportovní bundě, ale také na to, aby vám jeho vzhled a barva vyhovovaly po celou dobu používání. Pokud kupujete kočárek pro první dítě, měl by mít neutrální barvu, aby v něm mohlo jezdit i vaše druhé dítě. Klasickým příkladem jsou jasně růžové kočárky, které si rodiče koupí pro svoji první holčičku. Jako druhé dítě se jim narodí chlapeček a jen kvůli barvě většinou musí kupovat nový kočárek. A to i v případech, kdy je ten stávající v absolutním pořádku a mohli by jej dále používat.

Jak vybrat sportovní kočárek nebo golfáč

Jaký máte rozpočet na nákup kočárku?

Ceny sportovních kočárků se pohybují od 900 Kč za základní modely až po kočárky za deseti tisíce. Dražší kočárky jsou vyrobeny z těch nejlepších materiálů a jsou designované pro maximální pohodlí dítěte i rodiče. V neposlední řadě hraje roli i značka, která zásadně cenu ovlivňuje. Zlatá střední cesta jsou sportovní kočárky od 2 000 do 6 000 Kč. V této cenové relaci je možné vybrat opravdu skvělé modely, které vám vydrží roky.

Máte zkušenosti s nějakým výrobcem nebo typem sportovního kočárku?

Při výběru čehokoliv je vždy nejlepší doporučení kamaráda, známého nebo rodičů, kteří sdílí svoje zkušenosti na internetu. Před nákupem konkrétního modelu si proto vždy zkuste vyhledat informace a zkušenosti těch, kteří už daný kočárek používají. Zeptejte se kamarádů a známých, kterou značku a druh kočárků mají, jak jim vyhovuje, co jim vadí apod. Jednoduše se snažte zjistit co nejvíce informací. Přece jenom je kočárek věc, kterou budete používat dlouhé měsíce prakticky denně.

Nekoupit raději kombinovaný kočárek?

Kombinované kočárky jsou v posledních letech nejoblíbenějším druhem kočárků. Existují ve dvou variantách. Kočárek 2v1 má hlubokou korbičku a sportovní sedačku, 3v1 má hlubokou korbu, sportovní sedačku a vajíčko pro novorozence. Díky kombinaci nemusíte kupovat další kočárek, až dítě povyroste. Má to ovšem i negativa. Kombinovaný kočárek je zpravidla výrazně dražší, než sportovní kočárek, má větší rozměry, vyšší hmotnost a často je problém také jeho skladnost. Kombinovaný kočárek je spíše takový kompromis pro rodiče, kteří chtějí koupit jeden kočárek a dál už nic neřešit. Většina rodičů ale stejně ke kombinovanému kočárku zakoupí i sportovní nebo golfový kočárek, který je díky nízké hmotnosti a variabilitě ideální na výlety nebo návštěvu obchodního centra.

Jak a kde koupit sportovní kočárek?

Ideálním způsobem, jak koupit kočárek, je nejdřív jej vyzkoušet na nějaké prodejně. Zkuste do kočárku dítě posadit, vyzkoušejte všechny funkce kočárku – polohování opěrky i nožiček, nastavitelné rukojeti, rychlost složení kočárku apod. Tímto způsobem vyzkoušejte co nejvíce kočárků, abyste měli dostatek informací a mohli srovnávat kočárky různých výrobců a provedení. Svůj vybraný typ kočárku potom můžete hledat na internetu za lepší cenu. Nejjednodušší cesta je hledání přes vyhledávač dětského zboží Bembo. 🙂