K pololetnímu vysvědčení dítěte se postavte čelem

Sotva se děti vrátily po Vánocích zpět do školy, blíží se další, tentokrát pololetní volno. V některých regionech na ně navazují 7denní jarní prázdniny, což dohromady dělá 10 dnů, které je třeba vyplnit aktivitami. Ještě předtím čeká ale rodiče zhodnocení toho, jak se jejich školáci snažili první pololetí školního roku. Dávejte si pozor, abyste to nepřepískli s reakcí na špatné známky. Pokud dítě chválíte a berete na výlety jen v případě dobrého prospěchu, nemusíte se dočkat kýženého efektu.

K pololetnímu vysvědčení dítěte se postavte čelem

Prevence je základ

Pokud vás pololetní výsledky vašeho potomka jakkoliv překvapí, měla by vám v hlavě bliknout červená kontrolka. Časy, kdy jsme jako děti schovávaly ze strachu žákovské knížky s čerstvou pětkou, jsou dávno pryč. Většina českých škol již přešla na online informační systémy, do kterých má každý rodič přístup. O prospěchu vašeho dítěte tak můžete mít neomezený přehled a v případě jakéhokoliv problému máte šanci udělat patřičné kroky ke zlepšení. Nepodcenili jste svůj zájem a nemáte na špatném vysvědčení svůj drobný podíl? Zákonitě to neznamená, že jste špatný rodič. Diskutujte ale s dítětem o známkách na pravidelné bázi a snažte se v záležitostech školy a prospěchu o budování důvěry. Ušetříte nervy nejen sobě, ale především školákovi.

Nabídněte pomocnou ruku

Máte dalších 5 měsíců na to známky společně zlepšit. Není třeba brečet nad rozlitým mlékem – co je na papíře, už stejně nesmažete. Pokud možno, vyvarujte se výčitkám, křiku, o fyzických trestech ani nemluvě. Tlak, který na školáka vyvolává školní systém, učitelé, rodiče a v neposlední řadě spolužáci, je natolik silný, že má z reakcí na sebemenší zaváhání strach i jedničkář. Okomentujte proto vysvědčení s klidnou hlavou a s vědomím toho, že špatné výsledky vaše dítě vytrestaly samy o sobě. Uklidněte jej slovy, že i v běžném, dospělém životě se ne všechno vždy povede. Nakonec mu může být zklamání ze čtverky z matematiky užitečnější lekcí, než samé jedničky.

K pololetnímu vysvědčení dítěte se postavte čelem

Pokud budete dítěti vyhrožovat, že bude od nynějška trávit každou volnou chvíli nad příklady, knihami, zakážete mu zábavu a prázdniny stráví v domácím vězení, docílíte často jen toho, že mu školu ještě více znechutíte. Skutečně pomůžete tím, když seženete doučování se starším spolužákem nebo budete společně studovat. Motivovat ke vzdělávání lze i pozitivně, např. formou hry, sledováním dokumentu nebo návštěvou muzea.

Řekněte to jinak

Neříkejte dítěti, že se vám vysvědčení nelíbí a nejste s ním spokojeni. Jednoduše mu nesdělujte vaše dojmy z první osoby, ale jděte na to obratněji. Zeptejte se, zda je s výsledkem spokojeno a shodněte se na tom, že se mu první půlrok ve škole moc nevedlo. Dítě lépe pochopí, že vám jde hlavně o něj a jeho štěstí a bude více otevřeno návrhům na řešení. Pokud je ke svým výsledkům laxní, snažte se mu vysvětlit, proč by mělo mít na zlepšení prospěchu zájem. To platí hlavně v případech, kdy je vysvědčení důležité např. kvůli blížícím se přijímačkám na střední školu.

Nakonec se pokuste i na špatném vysvědčení najít něco dobrého, za co můžete dítě pochválit. Věděli jste, že i z tělocviku nebo chování se dávají špatné známky? Je dobré si přiznat, že na některé předměty nemusí mít váš potomek buňky. Čtyřka na vysvědčení z matematiky a fyziky neznamená, že si zkazí život. Může excelovat v humanitních předmětech, být výborný češtinář nebo kreslit nejhezčí obrázky ze třídy.

Určitě naleznete na vysvědčení alespoň něco, za co si vaše dítě zaslouží malou pozornost. I kdyby to měl být jen výlet do cukrárny. Neznevažujte ale školní výsledky tím, že mu nakonec dáte to, co mělo slíbeno za samé jedničky. Příště už by se dítě nemuselo snažit vůbec a nebralo by vás vážně. Na hory ale o letních prázdninách vyrazte s klidným svědomím. Školák si vyčistí hlavu a přijde na jiné myšlenky. Pokud pak s návratem do školy spojíte síly, můžete během půl roku zlepšit nejen prospěch, ale také váš vztah.