Jak vybavit kočárek na zimu

Pokud očekáváte nebo máte zimní miminko, říká se, že byste jej neměli brát na procházku, jakmile je venku nižší teplota než −5 °C. V našich zeměpisných šířkách, s čím dál teplejšími zimami, nás sice silné mrazíky zasáhnou jen na několik dní v roce, přesto bychom ale neměli brát ani mírně chladné počasí na lehkou váhu. Jak vybavit prcka i samotný kočárek tak, aby vaše zimní procházky byly pro všechny zúčastněné co nejkomfortnější?

Oblečení vrstvěte

Jestli tápete, jak obléct drobečka na zimní procházku tak, aby byl v teple, řiďte se jednoduchým, ale osvědčeným pravidlem – vrstvení je základ. Proto dejte miminku alespoň o jednu vrstvu více, než máte vy sami. Na bodýčko, dupačky a mikinu by měla přijít teplá kombinéza, která je jedním z kousků dětského šatníku, na kterém doporučujeme nešetřit.

Ideální volbou jsou ty z větruodolného, prodyšného materiálu, s podílem peří alespoň 60 %. Nejvíce tepla jde od hlavy, proto nezapomínejte na čepici, přes kterou ještě ideálně přetáhněte kapuci od kombinézky. Pozor dejte na to, aby neměl prcek zakrytou pusinku, a to i v případě skutečně velké zimy – sražená pára by mu mohla způsobit omrzliny.

Základem je fusak

Pokud jste teple oblékli sebe i miminko, na řadu přichází nejdůležitější část – zabalit prcka do kočárku tak, aby si na něj žádný mrazík nepřišel. Na pomyslném žebříčku zimní výbavy kočárku jsou na první příčce bezesporu fusaky. Jsou tou nejlepší ochranou v chladném počasí a neobejdete se bez nich ani v případě, že nemáte zrovna zimní miminko.

Dávejte si jen pozor na to, jakou komfortní teplotu váš výrobek má. Jeden fusak totiž použijete při brzkých jarních procházkách, jiný zase v podzimních plískanicích. Zákonitě to ale neznamená, že byste potřebovali fusaky dva. Na trhu existuje spousta různých variant a mezi nejoblíbenější patří ty, které jsou tvořeny dvěma vrstvami. Na zimu dáte do fusaku zimní vložku a jakmile se začne oteplovat, použijete pouze tu vrstvu, kterou k aktuální venkovní teplotě potřebujete. Pokud klesnou teploty pod nulu, přikryjte miminko ve fusaku i dečkou.

U výběru fusaku si hlídejte nejen kvalitu použitých materiálů (opět platí, že peří zahřeje nejvíc), ale i funkčnost a praktičnost. V první řadě vybírejte fusak s rozmyslem a počítejte s tím, že miminko poroste přímo před očima. Nejlepší volbou jsou proto větší fusaky, které díky cvočkům a suchým zipům založíte tak, aby velikostně odpovídaly miminku a vlezly se do korbičky hlubokých kočárků. Postupně je můžete zvětšovat až do tří let věku, samozřejmě ale záleží na tom, jak rychle se vám dítě vytáhne. Pokud se budete o fusak dobře starat, vydrží s vámi po celou dobu vození v kočárku – základem je prát jej na šetrný režim a, pokud máte fusak z funkčních materiálů, bez aviváže.

V případě, že zimní město brázdíte se sportovním nebo golfovým kočárkem, hodit se vám může i nánožník. Ke konstrukci se připevňuje většinou suchým zipem a poskytuje ochranu nohám, které v zimě lehce prochladnou. Pokud jste nánožník zakoupili již v ceně kočárku, využití pro něj určitě najdete; v opačném případě ale doporučujeme investovat spíše do kvalitního fusaku, který je multifunkční a nánožník bez problému nahradí.

Příprava kočárku na zimu

Nezapomínejte na sebe

Pokud bychom měli zvolit jednu věc, bez které se rodič v zimě neobejde, jsou to rozhodně rukávníky. Na první pohled možná nemají žádnou vyšší přidanou hodnotu než vaše rukavice, jakmile ale rukávník jednou vyzkoušíte, nedáte na něj dopustit. Většina z nich je vybavena příjemným, měkkým kožíškem, který poskytne vašim rukám větší teplo než běžné prstové rukavice, se kterými se navíc kočárkem špatně manipuluje.

Největší výhodou rukávníků je ale podle nás to, jak rychle do něj ruce dáte a zase vyndáte. Miminko je během procházky zapotřebí opatrovat a kontrolovat a v případě, že chcete pravidelně zkoušet teplotu tvářiček a střídavě nasazovat spadený dudlík, sundávání rukavic se stává bleskurychle otravným. Dalším plusovým bodem je fakt, že rukávník připnutý na rukojeti kočárku nemůžete vytratit z kapsy.

Pokud vozí i váš partner či jiný mužský člen rodiny, zvolte rukávník dostatečně velký, aby se do něj bez problému vešly i větší ruce. I v případě rukávníku ke kočárku vás čeká nejedno rozhodování. Co se týče barvy a použitých materiálů, zde samozřejmě vždy záleží na vašem vkusu a finančních možnostech.

Důležitý je ale výběr varianty – klasikou je jeden rukávník vcelku, z našich osobních zkušeností ale doporučujeme spíše rukávník rozdělený na dva. Ruce v něm mají větší svobodu, můžete se s nimi volně pohybovat po rukojeti a takové rukávníky nasadíte, na rozdíl od jednodílných, i na golfky.

Přebalovací taška ke kočárku není záležitostí sezóny a s příchodem zimy určitě nemusíte objednávat novou. Doporučujeme ji ale předem vybírat s rozmyslem a ideálně zvolit nepromokavý materiál. Ten oceníte při nečekaném dešti i sněhové vánici – všechna potřebná kosmetika a další nezbytnosti pro miminko zůstanou v suchu.

Procházka s kočárkem v zimě

Mám doplňky ke kočárku vybrat od jedné značky nebo od specialistů?

Při nekonečném množství výrobců a značek nelze házet všechny do jednoho pytle, obecně ale platí, že je vždy lepší vybírat produkty tam, kde se na ně přímo specializují. Nemusíte tedy za každou cenu vybírat doplňky stejné značky, jako je značka vašeho kočárku. Nebojte se, že neseženete k sobě ladící kousky. Ti výrobci, jejichž hlavním produktem jsou např. rukávníky, budou mít v nabídce mnohem více variant, než ti, kteří dané zboží prodávají pouze doplňkově.

Pokud jste maminka, která si dává záležet na každém detailu, máme pro vás poslední tip: kožešinový límec na boudičku kočárku. Ruku na srdce – spíš než o praktický doplněk, s přidanou hodnotou proti mrazu, jde o módní výstřelek. V široké nabídce e-shopů ale určitě najdete takový kousek, který bude skvěle ladit ke kožíšku na vaší kapuci u bundy. A to už stojí alespoň za promyšlení. 😊